Marine Corps Scholarship Foundation

Honoring Marines by educating their children

Leadership

 

Foundation Logo

Ronald S. Coleman (VA)

At the time of his retirement from the Marine Corps, Lieutenant General Coleman was serving as Deputy Commandant for Manpower and Reserve Affairs. He joined the Navy in 1968 and was discharged upon his return from Vietnam in 1970. Graduating from Cheyney State University in 1973, he was commissioned a second lieutenant in December 1974. Following the Basic School in 1975, he reported to Camp Lejeune with 2d Marine Regiment and served as the Regimental Supply Officer, Platoon Commander, and S-4A.

In November 1977, he transferred to 3d Force Service Support Group, Okinawa, Japan, and deployed with Landing Support Unit Foxtrot.           

In November 1978, he reported to Officer Candidate School and served as the S-4, Supply Officer, Candidate Platoon Commander and Director, Non-Commissioned Officer School. He attended Amphibious Warfare School during the 1981-82 academic year and was then transferred to HQMC Officer Assignment Branch, and served as a company grade monitor and Administrative Assistant to the Director, Personnel Management Division. In August 1985, Major Coleman was assigned as an instructor at Amphibious Warfare School. In 1987, he attended the Marine Corps Command and Staff College. 

In 1988, he returned to Okinawa and served as the Operations Officer, 3d Landing Support Battalion; Executive Officer, 3d Maintenance Battalion; and Commanding Officer, Combat Service Support Detachment 35, Contingency Marine Air-Ground Task Force 4-90.           

In June 1991, he reported to HQMC and served as the Logistics Project Officer and Head, Maintenance Policy Section, Installations and Logistics Branch. He was promoted to lieutenant colonel in May 1992.           

In June 1993, he assumed duty as Commanding Officer, 2d Maintenance Battalion, 2d Force Service Support Group, and in December 1994, was reassigned as the Group Deputy Operations Officer. In August 1995, he reported to the Industrial College of the Armed Forces, National Defense University.           

In 1996, he reported to the Pentagon in the Logistics Directorate J-4, as Deputy Division Chief, Logistic Readiness Center.

He was promoted to colonel in July 1997 and returned to Camp Lejeune in 1998 for duty with the 2d Marine Division as the Assistant Chief of Staff, G-4. In April 1999, he deployed to the Balkan Region and served as J-4, Joint Task Force Shining Hope. He assumed command of 2d Supply Battalion in July 1999. In June 2001 he reported to HQMC as the Assistant Deputy Commandant, Installations and Logistics (Facilities) and was promoted to brigadier general in November 2002.

General Coleman reported to 2d Force Service Support Group in June of 2003 and deployed in support of Operation Iraqi Freedom as Commanding General, Special Purpose MAGTF until November 2003. He deployed again from February 2004 until June 2004 as Commanding General, Combined Joint Task Force Haiti, in support of Operation Secure Democracy.

General Coleman was assigned as the Director, Personnel Management Division on 1 July 2005 and was frocked to major general in May 2006.

On 29 September 2006, General Coleman was assigned as Deputy Commandant for Manpower and Reserve Affairs and appointed to the rank of lieutenant general.

 

 

 

< return to Leadership listings

 

Footer Divider

Neither the United States Marine Corps nor any other component of the Department of Defense has approved, endorsed or authorized this activity. No Federal or United State Marine Corps endorsement intended.

Marine Corps Scholarship Foundation
909 N. Washington Street, Suite 400
Alexandria, VA  22314
Tel: +1703.549.0060  Fax: +1703.549.9474

Contact Us  |  Site Map  |  Stay Connected

© 2013 Marine Corps Scholarship Foundation.
All rights reserved.  Privacy Policy | Terms of Use

  Student Testimonials  
Facebook icon Twitter icon YouTube icon
Flickr icon LinkedIn icon Pinterst icon

 

Donate Online Now

Footer Divider